Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
GABA KULKA: Desperackie pragnienie równowagi



Gaba Kulka – zjawisko muzyczne, wokół którego trudno przejść obojętnie. Sama nazywa się „najczęściej odkrywaną artystką w Polsce”. Wydała cztery płyty, z czego dwie ostatnie – „Hat, Rabbit” i „Sleepwalk” w formacji Kucz/Kulka – w 2009 roku. Specjalizuje się w autorskiej fuzji piosenki aktorskiej z domieszką kabaretu, jazzu, rocka i popu. Sama artystka mówi, że gra progresywny pop. Lubi eksperymentować, co pokazała w projekcie Baaba Kulka, składając niekonwencjonalny hołd grupie Iron Maiden. Zaskakuje, poszukuje, czasem szokuje. Ostatnio pracuje nad projektem z Jerzym Rosiewiczem z Levity o nazwie Shy Panter. Udziela się również jako prezenterka radiowa, prowadząc autorską audycję Gabofon. Przed dwoma koncertami w lutym na Śląsku >>> więcej znalazła dla nas chwilę, by wypełnić kwestionariusz.

Śpiewam i komponuję, ponieważ… Dosyć dobrze mi to wychodzi.

Najgorszy zawód, jaki musiałam wykonywać w życiu, to… Nie było tak źle. Pracowałam kiedyś w wypożyczalni video. Po studiach w pracowniach architektonicznych.

Moja wymarzona kolaboracja muzyczna byłaby z… Nigdy nie wiadomo, kto wydobędzie z ciebie to najlepsze. Nie musi być twoim idolem. Ale gdyby Danny Elfman (twórca muzyki filmowej m.in. głównego motywu z „Gwiezdnych wojen”, soundtracku do „Obywatela Milka”, „Królestwa” – przyp. red.) potrzebował kogoś do musicalu, który komponuje, myślę, że rzuciłabym wszystko i wsiadła w następny samolot.

W muzyce najczęściej szukam… Ucieczki w jakąś konkretną emocję albo odbicia tego, co w danym momencie czuję.

W muzyce najczęściej znajduję… Jeśli dobrze trafię, znajduję muzyczne rozwiązania, które mnie samej nigdy by nie przyszły do głowy. Uczę się.  

W polskim muzycznym szołbiznesie najbardziej mnie irytuje… Bardzo niskie mniemanie o widzu/ słuchaczu, które cechuje część mediów. Zamiast polepszać sytuację, pogarsza ją.

A najbardziej mnie rajcuje w szołbiznesie… Nie wiem czym, w tym kontekście, jest szołbiznes. To biznes. Nie ma czym się ekscytować. Ewentualne dobre rezultaty na ogół należą już do innej dziedziny np. muzyki, a szołbiznes je wchłania i niesie. Ciekawie robi się wtedy, gdy strona biznesowa jest fantastycznie zgrana z tą artystyczną.

Jeśli śpiewa kobieta, to najchętniej słucham… W tej chwili Sabiny Sciubby z zespołu Brazilian Girls.

Jeśli śpiewa mężczyzna, to najchętniej słucham… W tej chwili Thymmiego Jonesa z Cheer-Accident.

Mój kanon literacki tworzą… Mój kanon się zmienia i cieszę się, gdy to się dzieje. Stephen King, Miranda July, Richard Dawkins, ostatnio Tarjej Vesaas i Ryszard Bobkowski. Groch z kapustą. Lubię czytać.

Najgorszy koncert w moim życiu zagrałam... Nie jestem pewna, ale pamiętam koncert w Katowicach, podczas którego dźwiękowiec dokumentnie ogłuszył nas podczas soundchecku. Dzwoniło mi w uchu potem przez dwa miesiące. Potworne nerwy i kiepska akustyka klubu nie mogły wpłynąć dobrze na koncert. Ale nie wiem czy był „najgorszy”.

Najlepszy koncert w moim życiu… Open’er 2009 był niesamowitym, superenergetycznym występem, długo go zapamiętam. Ale chyba koncerty Baaby Kulki wspominam w tej chwili najcieplej, jeśli chodzi o cudowną zabawę i reakcje publiczności.

Główna cecha mojego charakteru to… Desperackie niemal pragnienie równowagi.

Obecny stan mojego umysłu... Jestem głodna, a trzy metry ode mnie marynuje się tofu na obiad. Umysł został przejęty przez żołądek.

Śląsk kojarzy mi się z… Z wielką schludnością i pracowitością. Z nieśmiertelną planszą Telewizji Katowice, którą pamiętam z dzieciństwa.

Dar natury, który chciałbym posiadać... Nie narzekam.

Instrument, który wzbudza we mnie największe emocje to… Perkusja. Potem długo, długo nic i reszta instrumentów z dętymi na czele.

Filmy, które mogę oglądać w nieskończoność to… Filmy Wesa Andersona. Takie jak „Pociąg do Darjeeling”, „Rushmore”, „Podwodne życie ze Stevem Zissou” czy „The Royal Tennenbaums”.

Miejsce na świecie, które chciałabym najbardziej zobaczyć to... Nie wiem, wszędzie jest inaczej. A zobaczyć czasem nie wystarczy.

tekst: Adrian Chorębała | zdjęcie: Michał Szlaga
ultramaryna, luty 2010












KOMENTARZE:

2010-02-16 09:03
boska jest :)
innn


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone