Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 3.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
OFF FESTIVAL 2007: Ofensywa alternatywy v. 2

Off Festival staje się powoli okrętem flagowym atrakcji muzycznych wakacyjnych miesięcy na Śląsku i w całej Polsce. Rok temu każdy uczestnik był ciekaw czy się uda powtórzyć tą imprezę. Tegoroczna edycja dowodzi, że festiwal rozrasta się w szybkim tempie. Aby ułatwić orientację w wykonawcach Off Festivalu 2007, specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy alfabet muzyczny:


100nka – rock-jazz o dużej sile oddziaływania. Trio w składzie gitara – kontrabas/bas – perkusja powróciło w tym roku podwójnym albumem „Potrawy sTrawy + Kompot gratis”. Posiadają rekomendację Mikołaja Trzaski i Ziuta Graalaka, z którymi współpracują.
19 wiosen – punk zaangażowany i nowoczesny (brzmi to jak oksymoron na polskim rynku, ale jest prawdą). Autorska wizja muzyki tej legendy sceny niezależnej to otwarcie na eksperymenty połączone z surrealistycznym czarnym humorem.

A


Architecture In Helsinki
(Australia) – mój zdecydowany faworyt zagraniczny. Nagrywają świetne indie-popowe piosenki, są zabawni, melodyjni, naiwni i czarujący. Efekt ten osiągają fuzją elektroniki z harmonijnymi wokalami i skoczną rytmiką.

B
Bassisters Orchestra
– supergrupa w składzie: Fisz, Bunio, Emade, Trzaska, Moretti i Mazolewski. Ponadgatunkowy wysokojakościowy miks osobowości muzycznych.
Blue Raincoat – polskie emo, znaczy się smutne piosenki rozmyte w swej melancholii i braku wyrazistości.
Boom Pam (Izrael) – ich muzyka to hedonistyczna piguła złożona z folku, soczystej etno energii, klezmerskiego rytmu, tanecznego drygu i solidnego rocka.

C
The Complainer
, czyli najbardziej przystępny i przebojowy projekt Wojtka Kucharczyka z mik.musik.!. Elektro okraszone gośćmi i inspiracjami z klasyki pop.
Cool Kids Of Death – udawali buntowników i się na tym nieźle przejechali. Warto ich zobaczyć na koncercie dla paru fajnych piosenek.

D
Detmer Markus
– założyciel niemieckiej wytworni Staubgold. Nieskrępowany ramami gatunków, wyżywa się na niwie muzyki elektronicznej z zacięciem eksperymentalnym.
Dezerter – legenda polskiego punka, bardziej ostatnio ze wskazaniem na legenda niż punk.
Dick4Dick – przywracają ducha jaskrawych lat 80., jednocześnie zestawiając razem takie rytmy, jak pudel-pop, elektro-clash, disco-punk czy inspiracje heavy metalowymi potęgami z Black Sabbath na czele.

E
Electrelane
(UK) – dziewczyńska formacja dywersyjna. Elastica na zwolnionych obrotach.

G
Generał Stillwell
– byli inspiracją dla Myslovitz, teraz reaktywują się na jeden koncert specjalnie na Off. Na wokalu świetny tekściarz-lider grupy Delons.

I
ILikeTrains
(UK) – występujący w mundurach kolei brytyjskiej muzycy z Leeds mają swoją etykietkę: post-rock-intelligent-goth. Efekt koncertowy nieznany.

K
Kapela ze Wsi Warszawa
– polski towar eksportowy, etno bez obciachu.
Komety – rockabilly, eklektyczne bardzo pojemne i przyjemne. Wyróżniają ich teksty – wysoko wyrastające ponad poziom.

L
Lao Che
– klasyczny crossover, czyli tworzenie na styku gatunków. Czerpią zarówno z polskiej ludowości („Gusła”), jak i historii („Powstanie Warszawskie”).
Low Frequency In Stereo (Norwegia) – psychodeliczna wizja muzyki z krainy fiordów oparta na gitarowej melancholii, rozmytych pejzażach i post-rockowym marzycielstwie. Potrafią też zdrowo przyłoić.

M
Mietall Waluś Magazine
– solowy projekt lidera Negatywu. Podobno zmiana stylistyki na „taneczne rytmy i brzmienia, inspiracje trip-hopem i odważne rozwiązania produkcyjne”. Pomaga mu w tym Stealpot. Może być sukces, jak ktoś mu napisze teksty.
Muariolanza – ambient jazz, przestrzenny, z wyraźną dramaturgią i transową nerwowością. Chłopaki ze Śląska.

N
Nosowska
– autorka jak dotąd najlepszego albumu alternatywnego 2007. Królowa słowa kolaborująca muzycznie z mega kreatywnym Macukiem z Pogodno.

O
Old Time Radio
– avant-pop z domieszką downtempo. Trio o charakterze flegmatyczno-introwertycznym. Nastrojowe.

P
Philippe Petit
(Francja) – coś dla fanów eksperymentów spod znaku Fennesza – preparowana gitara w różnorodnych konfiguracjach.
Pink Freud – jedni z najbardziej kreatywnych odnowicieli polskiego jazzu, kontynuatorzy yassowego w szaleństwa w autorskiej odsłonie. Nieprzewidywalni na koncertach.
Pogodno – ciągle poszukują, zawsze znajdują – big-beat, rock’n’roll, piosenka jest dobra na wszystko, koncertowi zabójcy konkurencji.
Port Royale (Włochy) – mają zaistnieć przy okazji setu elektronicznego (syntezatory, laptop, sampler, wizualizacje). Podobno na koncertach proponują słodycz z islandzkim chłodem tle.
Pumajaw (UK) – folkowo-psychodeliczny duet, brzmiący jak tradycyjne pieśni antyczne. Muzycy Pumajew to współpracownicy wielu tuzów sceny niezależnej.

R
Radian
(Austria) – elektronika w stylu noir. Do ambientowego brzmienia dochodzi rockowe instrumentarium. Pewną rekomendacją może być to, że ich płytę wyprodukował muzyk z Tortoise.

S
The Syntetic aka Człowiek Widmo
– jedyny w swoim rodzaju Silesian freestyle w wersji hard.
Starzy Singers – Jamesi Bondzi polskiej sceny niezależnej. Zawsze na luzie, z klasą i w oparach absurdu zagrają od serca autorską wersję punka. Super piosenki.

Ś
Ścianka
– post-rockowcy ostatnio z domieszką jazzu. Po dekonstrukcji osobowej grupy Maciek Cieślak (najlepszy polski producent) powraca z nową siłą i nową EPką.

T
Tymon & Transistors
– Tymański próbujący powtórzyć sukces Kur. Bezskutecznie. Koślawe i ospałe piosenki bez polotu, z trzema wyjątkami.


tekst: Adrian Chorębała | zdjęcie: Architecture In Helsinki



>>> przeczytaj więcej o Off Festivalu
>>> zobacz forum po tegorocznym Offie








KOMENTARZE:

2007-08-20 21:10
A "Kobiety" pominięto!
magda

2007-08-19 13:15
blue raincoat emo? ktos posłuchał zanim napisał?
loko


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone