Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
PAWEŁ DYLLUS: Prawdziwy Pablo

Dobra wiadomość dla wszystkich zakochanych w odrealnionych, magicznych i surrealistycznych obrazach Śląska, które stanowiły główną zaletę kultowego już chyba filmu Lecha Majewskiego „Angelus”, bowiem jest kolejna okazja do przyglądnięcia się pracy operatorskiej jednego z ciekawszych operatorów młodego pokolenia katowickiej filmówki, Pawła Dyllusa. Tym razem w filmie Rafała Kapelińskiego „Emilka płacze”.

Film ten, wyróżniony Grand Prix – główną nagrodą Konkursu Kina Niezależnego, odbywającego się w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jest czeską z ducha tragikomedią, której akcja została osadzona w okresie stanu wojennego w Katowicach. Pośród tych smutnych okoliczności, wśród smutnych familoków i szarych ulic rozgrywa się klasyczna fabuła o miłości odrzuconej i niemożliwej, o uczuciu, jakim pewien osiemnastolatek zapałał do tytułowej Emilki i o tym, jak uwieść kobietę przy pomocy lekcji tańca. Jury festiwalowe swój wybór uzasadniło docenieniem bezpretensjonalności i subtelności filmu, podkreślonej wysmakowanymi zdjęciami Dyllusa.




Paweł Dyllus może być także Wam znany chociażby z pierwszego „filmu drogi” na Śląsku, stworzonego przez członków kabaretu Mumio „Hi-Way”. Był w nim operatorem kamery (za zdjęcia odpowiadał Bogumił Godfrejow). Paweł był też konsultantem scenariusza oraz protoplastą roli, w którą ostatecznie wcielił się Darek Basiński.

Zdjęcia Pawła Dyllusa mogliśmy także oglądać w takich produkcjach studenckich Wydziału Radia i Telewizji UŚ, jak „Sezon na kaczki”, ponurej opowieści o miłości i nienawiści pomiędzy dwoma braćmi, wyróżnionej na Europejskim Festiwalu Filmowym On-Off czy krótkometrażowym filmie Szymona Jakubowskiego „A ty?”. To luźna wariacja fabularna i wizualna na temat „Rashomona” Kurosawy, również doceniona i nagradzana, tym razem na Gliwickim Festiwalu Filmów Niezależnych, gdzie zdobyła pierwsze miejsce, a także nagrodę publiczności oraz na Festiwalu Kina Niezależnego „Go East” w Wiesbaden, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Paweł w swoim dorobku ma także dwa krótkometrażowe filmy autorskie: etiudy operatorskie „She” oraz „Sycylijczyk”. Ten ostatni obraz znalazł się w panoramie na festiwalu autorów zdjęć Camerimage w Łodzi w 2001 roku. Młody twórca jest również autorem zdjęć do dowcipnej kampanii społecznej skierowanej przeciw właścicielom psów nie sprzątającym po swoich pupilkach, która zagościła na ekranach i billboardach w Warszawie („Kupa psów łamie prawo”).

Prace Dyllusa charakteryzuje atmosfera odrealnienia, surrealistycznego oglądu rzeczywistości, co zresztą doskonale widać we wspomnianych powyżej produkcjach. Katowice w jego kadrach są miastem z epoki zatrzymanego czasu, miastem, które ma wiele tajemnic i mrocznych zakamarków, ale jednocześnie miejscem przyjaznym i otwartym na ludzi. „Miastem surrealistycznym, jedynym takim w Polsce”, jak mawia Paweł.

Warto zwrócić uwagę na tego młodego operatora, ponieważ być może to właśnie wizerunki Katowic widzianych przez obiektyw jego kamery mogą na dłużej zagościć w masowej świadomości Polaków.

tekst: Marceli Szpak
ultramaryna, październik 2006


PS. Paweł Dyllus został laureatem Złotej Kijanki na festiwalu Camerimage 2006.







teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone