Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
JACEK SZYMKIEWICZ: Budyniowa rewolucja

Jacek Szymkiewicz, znany jako Budyń wokalista zespołu Pogodno, nagrał solową płytę Kilof. Jego nieokrzesane słowotwórstwo znalazło upust w kompozycjach, które mają szansę stać się alternatywnymi przebojami. Muzycznie natomiast pozwala sobie na eksperymenty w duchu postmodernistycznej zabawy gatunkami, wdzięcznie lawirując pomiędzy gitarowym rockiem, profuzyjnym popem, r’n’b i reggae. Przed swym katowickim koncertem zgodził się nam odpowiedzieć na kilka pytań.

Ultramaryna: Na początek proszę o zdemontowanie pewnej plotki medialnej – to, że nagrałeś solową płytę nie oznacza końca Pogodno?
Budyń: Dobrze. Dementuję plotkę, że nagranie solowej płyty kończy działalność zespołu.

Podobno, kiedy pisaliście piosenki dla Pogodno, niektóre twoje pomysły zostały odrzucone przez kolegów z zespołu, którzy mówili ci: Budyń, nagraj to lepiej na swojej płycie, to nie pasuje do Pogodno? Tak. Ale nie wszystkie piosenki z Kilofa miały swoją premierę na próbach Pogodno. Tylko część załapała się na taką szybką śmierć w łonie matki „pogodnej”.

Piosenki z Kilofa tym różnią się od kompozycji zespołu, że są bardziej „przegadane”. Czy wydając solowy album chodziło ci o to, żeby w końcu móc w pełni wypowiadać się w autorskich tekstach? Nie i tak. Nie sądzę, żeby piosenki na płycie były przegadane. Bardziej uczciwe byłoby powiedzieć, że najczęściej długość tekstu wyznacza długość piosenki. I stąd numery, które mają po 15 sekund. A prawdą jest, że zrobienie takiej płyty pozwala na stuprocentowe rozpasanie jeśli chodzi o jakość i ilość materiału.

Album pomagali ci nagrywać muzycy z Kristen, Bratów z Rakemna, a gościnnie wystąpił Łona – jak ci się z nimi współpracowało? Doskonale. Mateusz i Michał z Kristen to muzycy intuicyjni i wrażliwi, ich udział w nagrywaniu płyty wprowadził nutę nostalgiczno-emocjonalno-rockową. I wprowadzili ją znakomicie. Z Przemkiem Waszakiem nagraliśmy resztę piosenek w sali prób „Bratów” na komputer wyposażony w najgorszą kartę dźwiękową, na jeden mikrofon i szczere chęci. Przemek to znakomity muzyk oraz bardzo zdolny producent i aranżer. W trakcie nagrywania i miksowania całego materiału niejednokrotnie miałem okazję się o tym przekonać. Kuba Stankiewicz (git. i wok. „Bratów”) użyczył swojego głosu w jednej piosence, która zdawała się nadawać do śmieci, a tu niespodziewanie dzięki Kubie udało się ją uratować i umieścić na płycie. Łona i Łeber, czyli raper i jego producent mieli tylko jedno zastrzeżenie zanim zgodzili się pomóc. Podkład do części rapowanej przez Łonę musiał być zrobiony przez Łebera. I dobrze się stało, bo wyszło to wszystkim na dobre, a płycie zrobiło to znakomicie. Swoje trzy grosze ma też Marcin Macuk. Jest producentem piosenki, która została mianowana singlem. No ale to znowu nie takie trzy grosze, tylko 333 PLN – jak myślę. I to chyba wszyscy. Oczywiście oprócz całej armii osób, które pomogły w najróżniejszych sytuacjach w najcudowniejszy sposób, a bez której to pomocy nic z tego, co się wydarzyło, wydarzyć by się nie mogło. Dla nich wszystkich – pokłony na wszystkie strony.

Scena alternatywna w Polsce, coś takiego naprawdę istnieje w sensie przenikania się muzycznej twórczości czy jest to jedynie wymysł dziennikarzy? Jak chcesz nazwij to sceną. Jak chcesz nazwij to jak chcesz. A to zwyczajnie zwykła międzyludzka pomoc sąsiedzka. I istnieje na prawdę. Macuk zagrał teraz trasę z Jackiem Lachowiczem, budyń będzie grał z „Bratami”, Łona wystąpił gościnnie na płycie, Łukasz Tic pomaga załatwić koncert wszystkim w potrzebie. I tak dalej. I oby szczęśliwie.

Opowiedz najbardziej absurdalną plotkę na swój temat? To nie będzie o mnie, tylko o zespole Pogodno. Dostałem ostatnio linka na stronę portalu o filmach (się chyba "stopklatka" zowie) i tam czarno na białym stoi, że liderem zespołu Pogodno jest Ryszard Tymański.

Śpiewasz: "muzyka jest wszędzie", gdzie ty ją najczęściej znajdujesz? Dlatego napisałem tę piosenkę, żebym nie musiał odpowiadać na takie pytanie. Ale jeśli mam zachować „pozory pierwszeństwa przejazdu”, to - gdyby połączyć ze sobą poprzednie pytanie i poprzednią odpowiedź z tym pytaniem - to, co wyjdzie na końcu z takiego połączenia będzie wskazaniem miejsca, gdzie możnaby pokusić się o poszukanie muzyki, choć nie dam złamanego grosza, że to właśnie tam.

Gdybyś nie był muzykiem, jak sądzisz, co byś teraz robił? Pracowałbym w wojsku w stopniu majora.

Rozmawiał: Adrian Chorębała [Ultramaryna kwiecień 2004]






teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone