Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 3.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
BIURO DŹWIĘKU KATOWICE: Techno to przyszłość

Biuro Dźwięku Katowice to platforma edukacyjna, która poprzez wykłady, warsztaty i koncerty promuje współczesną muzykę elektroniczną. Inicjatywa działa w ramach instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Zuza Waltoś (koordynatorka projektu), Piotr Ceglarek i Jan Dybała (kuratorzy) nie boją się wyzwań i eksperymentów. Na początku czwartego roku BDK opowiadają o swojej przeszłości i przyszłości.

Ultramaryna: Zacznijmy przewrotnie – czy techno ma przyszłość?

Jan Dybała: Techno to przyszłość. Jest poza wymiarem czasu.

Piotr Ceglarek: Techno ma w sobie potencjał, który w kontekście klubowego grania jest nieśmiertelny. Inną kwestią jest kontekst czasu oraz elastyczność tego gatunku.

Zuzanna Waltoś: Tak! Będzie się stale odradzać i ewoluować.

Czego nauczyliście się podczas czterech lat działalności BDK? A z drugiej strony, jak można uczyć eksperymentowania w muzyce elektronicznej?
JD: Biuro Dźwięku powstało jako kontynuacja naszych poszukiwań w świecie eksperymentalnej i klubowej elektroniki. Postanowiliśmy tylko, że o wiele ciekawiej będzie podzielić się naszymi doświadczeniami z innymi i je kontynuować, wspólnie ucząc się od siebie nawzajem. Poznaliśmy przez te cztery lata wiele ciekawych osób – uczestników naszych wydarzeń i zapraszanych artystów. Oni też poznali się wzajemnie i to było naszym celem.

Rozmawialiśmy kiedyś z Wojciechem Kucharczykiem na temat tego „eksperymentu” i doszliśmy do wniosku, że to sprawa pewnych skłonności. Każdy ma swoje metody i upodobania, niektórzy czują się komfortowo ze swoim warsztatem i tworzą świetne rzeczy, inni nigdy nie przestaną próbować. Dzięki temu mamy taką różnorodność.

PC: Dowiedzieliśmy się właśnie tego, że uczyć eksperymentowania się nie da, ale można zachęcać do poszukiwań poprzez opracowywanie niekonwencjonalnych technik, tworzenie własnych narzędzi i przede wszystkim wychodzenie z własnej strefy komfortu, zarówno warsztatowego, jak i muzycznego. Kluczem wydaje się być ciągła chęć rozwoju i brak ograniczeń, które zresztą sami na siebie nakładamy. Oczywiście bez skrajności.

Do kogo kierujecie działania BDK?
PC: Na celowniku mamy wszystkich, których aktywność oscyluje wokół muzyki elektronicznej. Nie mamy jakiegoś sprecyzowanego profilu, mogą to być zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak i zerowym.

ZW: Działania edukacyjne BDK kierujemy do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją pasję tworzenia muzyki elektronicznej.

Misja BDK w kilku słowach to…
ZW: Promowanie zagadnień związanych z muzyką elektroniczną oraz podnoszenie kompetencji zarówno lokalnych twórców, jak i publiczności.

Skąd taki wybór prowadzących warsztaty?
JD: Poszukujemy ciekawych tematów, które pozwalają rozwinąć umiejętności, świadomość, czy też zainspirować potencjalnych twórców lub entuzjastów. Staramy się zapraszać specjalistów z różnych środowisk, m.in. artystów eksperymentalnych, hakerów hardware’u, twórców DIY i zawodowych inżynierów dźwięku.

PC: Dobór prowadzących wynika z tematów, które wydają się nam w danym momencie interesujące, szczególnie kiedy oferują alternatywne spojrzenie na różne technologie.

Wasz tegoroczny program zawiera w sobie sporo znanych punktów, ale można także liczyć na nowości?
ZW: Z uwagi na duże zainteresowanie rozwinęliśmy program wykładów o nowych prowadzących. Poza tym pozostajemy przy stałych punktach, czyli wspólnych sesjach muzycznych, działaniach studyjnych, warsztatach i koncertach plenerowych.

Z okazji spotkania przedstawicieli miast kreatywnych UNESCO w Katowicach (XII UCCN Annual Meeting) planujemy też wydanie publikacji podsumowującej nasze dotychczasowe działania.

tekst: Adrian Chorębała
ultramaryna, luty 2018





>>> biurodzwieku.pl
>>> Biuro Dźwięku Katowice @ Fb








KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone