Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
HENGELO: Tak się robi hałas

Grają razem zaledwie od ponad roku, a już dystansują konkurencję. Mają na koncie zwycięstwo w konkursie Katofonia Recording – Music Outbreak, projekcie Dzielnica Brzmi Dobrze, przeglądzie „Zrób hałas”… Wystąpili także na zeszłorocznym Przystanku Woodstock, pokonując po drodze wiele innych zespołów w eliminacjach.

Mowa o katowickiej grupie Hengelo, której twórczość można określić jako rock alternatywny z domieszką elektroniki. Tym, co ich wyróżnia, jest magnetyczny wokal Mateusza Koniecznego, a także talent do łączenia różnorodnych gatunków. Dość wspomnieć, że zespół ma za sobą duety z Miuoshem i Natalią Grosiak z Mikromusic. Strach pomyśleć, co chłopaki zamierzają osiągnąć w 2018 roku…

Jesteśmy… piątką osób z różnych muzycznych rejonów, z bagażem doświadczeń. Po długich poszukiwaniach spotkaliśmy się w jednym miejscu i okazało się, że rozumiemy się doskonale i chcemy wspólnie pójść jedną ścieżką, spróbować czegoś zupełnie innego niż dotychczas. Mija drugi rok, odkąd zaczęliśmy swoją wędrówkę z Hengelo.

Znamy się… z ogłoszenia. Paweł występował wcześniej jako gitarzysta solowy z zespołem i szukał wokalisty poprzez portal społecznościowy. Mateusz od dłuższego czasu działał w pojedynkę i szukał składu, do którego mógłby dołączyć jako wokalista. Umówiliśmy się na spotkanie, próbę i od razu nie było żadnych wątpliwości, że chcemy razem pracować.

Zaczęliśmy od… nagrania videosesji rejestrowanej na żywo. Jako pierwsze do sieci trafiły utwory „Lust” i „Try”. Następnie były pierwsze koncerty i konkurs-projekt Dzielnica Brzmi Dobrze, który otworzył nam drogę do nowych możliwości i pomógł dotrzeć do szerokiej publiczności. Ta współpraca zaowocowała kolejnymi nagraniami i koncertami.

Gramy… dokładnie to, czego sami chcielibyśmy posłuchać. Jest bardzo melodyjnie, ale to wcale nie jest lekko przyswajalna muzyka. Słychać różnorodność gatunkową. Każdy z nas wywodzi się z innego muzycznego świata, stara się dać od siebie to, co najlepsze. Wymagamy dużo od siebie i od słuchacza. Słychać przede wszystkim rockowe i alternatywne brzmienia, ale również wpływy jazzu i muzyki eksperymentalnej.

Słuchamy… przeróżnej muzyki. W naszej stylistyce dominuje brzmienie gitary, ale to nie jest klasyczne rockowe granie. Sięgamy do różnych szuflad i nie boimy się eksperymentować z brzmieniem i harmoniami. Słuchamy rocka, elektroniki, jazzu, klasyki. Łączy nas podobna wrażliwość muzyczna, szukamy podobnych środków emocjonalnych. Lubimy utwory, w których jest dużo przestrzeni i powietrza, ale imponuje nam również solidny warsztat muzyków, których słuchamy, jakość jest dla nas bardzo ważna.

Po polsku… będzie nam łatwiej dotrzeć do słuchacza i jeszcze bardziej się otworzyć. Do niedawna powstawały utwory wyłącznie anglojęzyczne. To bardzo „plastyczny” i śpiewny język, dobrze pasuje do naszego stylu. Niemniej jednak, zaczęliśmy ostatnio pisać teksty po polsku. Pierwszych efektów można już posłuchać w sieci. To dla nas coś nowego i krok w dobrą stronę.

Dążymy do… tego, żeby grać jak najwięcej i jak najczęściej, pokazać się szerszej publiczności. Kontakt z ludźmi ma dla nas ogromne znaczenie. Nie robilibyśmy tego, gdyby nie entuzjazm i energia ludzi, którzy przychodzą na koncerty. To jest siła, która popycha nas do przodu.

W związku z Górnym Śląskiem… mamy wyjątkowo sentymentalne odczucia. Nie planowaliśmy nigdy stąd wyjeżdżać, tutaj pracuje nam się najlepiej, tutaj szukamy inspiracji. Nasza muzyka ma w sobie śląski klimat, da się wyczuć zarówno tutejszy ciężar, jak i poczucie harmonii, jeśli sięgniemy głębiej – ciężki tydzień i spokój niedzieli w poobiedniej porze.

Na przyszłość… przygotowujemy materiał na pełnometrażowe wydawnictwo. Szykują się nowe koncerty. 2018 rok będzie dla nas w wielu kwestiach przełomowy, patrzymy w przyszłość z optymizmem i jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co nas czeka.

tekst: Marta Ochman
ultramaryna, styczeń 2018





>>> Hengelo @ Fb











KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone