Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 3.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
JAKUB FOCHTMAN: Architekt od samochodów

Student architektury na Politechnice Śląskiej zdobywcą pierwszej nagrody w konkursie „Renault. Passion for Design & Innovation 2017”.

„Projekt Kuby przedstawiał interesującą wizję wnętrza, w którym powierzchnie otaczające kierowcę i pasażerów pełnią nie tylko funkcję ergonomiczną i stylistyczną, ale mają również wartość informacyjną – są dotykowymi ekranami do komunikacji z pojazdem i światem. Kuba pokazał, że dzięki pracy i wytrwałości można realizować swoje marzenia, ponieważ dostał się do finału zeszłorocznej edycji konkursu, a tegoroczną zwyciężył” – komentuje jeden z jurorów, Wojciech Sokołowski ze studia projektowego Sokka.

Renault szykuje dla niego trochę spóźniony prezent na Mikołaja, bo 7 grudnia odwiedzi siedzibę koncernu w Paryżu, by przyglądać się pracy tamtejszych projektantów.




Jestem… studentem – projektantem o specjalizacji architektura.

Projektuję… architekturę, grafikę i samochody. Architekturę i grafikę z zawodu, samochody z pasji.

Zacząłem od… rysowania samochodów na papierze. Na studiach brałem udział w wykładach projektantów samochodów, m.in. Kamila Łabanowicza z Audi czy Jacka Frohlicha z BMW. To one mnie zainspirowały. Dosłownie z dnia na dzień kupiłem markery i blok, zacząłem przerysowywać samochody z ekranu.

Następnie pracowałem na tablecie graficznym, a gdy uznałem, że jestem na odpowiednim poziomie, zdecydowałem się na udział w konkursach, m.in. Renault. To było rok temu, wtedy nie stanąłem na podium, ale zdobyłem nagrodę publiczności.

Później braliśmy ze znajomym udział w międzynarodowym konkursie „Lamborghini Road Monument”. Tam też udało nam się dostać do finału, zdobyliśmy wyróżnienie.

Najważniejsza w pracy projektanta jest… umiejętność projektowania w zgodzie z odbiorcą. Aby ten produkt, czy to plakat, czy samochód, był w 100% odpowiedzią na jego wymagania.

Wygrana w konkursie Renault jest dla mnie… szansą na dalsze kroki w karierze i wyjazd do Paryża. Będę mógł zobaczyć jak pracują projektanci. Przyda się też do portfolio.

Projektując wnętrze SUV-a… kierowałem się nie tylko estetyką dużych offroadowych samochodów, stworzonych do jazdy w różnych warunkach, ale też minimalizmem. Na tym bazują aktualne trendy w projektowaniu samochodów autonomicznych. Myślę też o poprzednich modelach, inspiruję się nimi.

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie wnętrza, które będzie można zrealizować w 2020 roku. Wykorzystałem elementy dotykowe, dość popularne, jednak w takiej formie nie pojawiły się jeszcze nigdzie. Totalnie multimedialna odmiana wnętrza.

Zastosowałem też czytnik linii papilarnych czy rozpoznawanie tęczówki. Samochód identyfikuje użytkownika i dostosowuje się do niego, personalizuje wszystkie ustawienia.

Architektura i projektowanie samochodów… mają dużo elementów wspólnych, tak samo trzeba myśleć o potencjalnych odbiorcach, ale zwraca się uwagę na co innego. W architekturze skupiasz się na całościowym odbiorze, a w projektowaniu samochodów na detalu.

Jeżdżę… Volkswagenem Golfem. Miejskim samochodem. Natomiast po mieście poruszam się na longboardzie.

W przyszłości… widzę się w branży motoryzacyjnej. Chciałbym projektować samochody dla Audi. Mam nadzieję czerpać przyjemność z tej pracy.



tekst: Magdalena Sarapata | zdjęcie: archiwum J. Fochtmana
ultramaryna, listopad 2017











KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone