Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
GGRUPA: Grunt to dobry pomysł

Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski

Pierwsze miejsce w konkursie magazynu „eVolo” na wieżowiec przyszłości. Studenci architektury w Gliwicach, Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski, założyciele Ggrupy, pokonali konkurencję z prawie 450 projektami. Podjęli ważny, społeczny temat ubóstwa w Afryce Centralnej. Dotyczy ono w większości rolników – zielona rewolucja nie rozkwitła jeszcze na tym obszarze. „Mashambas”, bo tak nazwali swój budynek, ma spełniać szereg funkcji: jest targowiskiem, centrum edukacyjnym oraz miejscem spotkań. Jego struktura rośnie tak długo, jak długo zwiększa się liczba uczestników; gdy lokalna społeczność stanie się samowystarczalna, zostanie przeniesiony w inne miejsce.

Jesteśmy…

Paweł Lipiński: Studentami architektury.

Mateusz Frankowski: Architektami.

Paweł: Młodymi i pełnymi zapału do pracy. Jesteśmy grupą projektową, poruszamy się wokół ogólnie pojętego designu. Na razie są to wnętrza, jednak nie chcemy się zamykać.

Najważniejsze w pracy architekta jest…

Paweł: To, jak ludzie odbierają architekturę. Jestem wyznawcą szkoły funkcjonalnej. Architektura powinna przede wszystkim odpowiadać potrzebom ludzi, dopiero potem być efektowna, ponieważ to też jest mimo wszystko ważne.

Mateusz: Funkcjonalność jest najważniejsza, ale projektowanie powinno sprawiać przyjemność. Strona wizualna ma bardzo duże znaczenie i daje mi niemałą satysfakcję.

Nasze największe wyzwanie…

Paweł: Konkurs był wyzwaniem – wymyślanie od zera problemu i poradzenie sobie z nim. Teraz każdy projekt, który opracowujemy, jest wyzwaniem z uwagi na klientów, bardzo się od siebie różniących. Do każdego z nich podchodzimy indywidualnie.

Zwycięstwo w konkursie magazynu „eVolo” jest dla nas…

Paweł: Na pewno wielkim wyróżnieniem – na konkurs spłynęły 444 prace, a ktoś docenił właśnie nasz pomysł. To również szansa na promocję, ruszamy właśnie z naszą pracownią.

Mateusz: Powodem do dumy. Rozpoczęliśmy dyskusję na temat, który nie był powszechnie poruszany.



Pomysł na projekt konkursowy…

Mateusz: Od początku nastawialiśmy się na temat społeczny, chcieliśmy znaleźć prawdziwy problem i jego realne rozwiązanie. Spędziliśmy miesiąc na rozmowach, przeglądaniu publikacji i filmów dokumentalnych. Zainteresowaliśmy się rolnictwem w Afryce. Następnie musieliśmy, szukając odpowiedniego miejsca, przeanalizować różne czynniki klimatyczne występujące w Afryce, tj. żyzność gleby, opady deszczu, biomasę, mnóstwo uwarunkowań. Znaleźliśmy w ten sposób sześć przykładowych lokalizacji.

Paweł: Afryka kojarzy się wyłącznie z suszą, ale to mit. Istnieją tam tereny z doskonałymi warunkami do efektywnej uprawy.

Mashambas to…

Paweł: Przede wszystkim centrum edukacyjne, które ma pomagać rolnikom, dostarczać im wiedzę o uprawie ziemi, a także nawozy i narzędzia. To jednocześnie centrum życia społecznego, ma tworzyć więzi między ludźmi, dawać im szansę na rozwój. Jest mobilne, w momencie kiedy spełni już swoją rolę, może zostać przeniesione. Wielkość tego budynku dostosowuje się do lokalnych potrzeb.

Mateusz: Jest też targowiskiem, miejscem, gdzie możesz znaleźć lekarza czy zostawić dziecko w przedszkolu. Odpowiada na wszystkie potrzeby utopijnego społeczeństwa afrykańskiego, takiego, jakie my sobie wyobraziliśmy.

Mashambas znaczy…

Mateusz: Nazwa pojawiła się w jednym z artykułów. Opisywał on walkę pomiędzy wielkimi fabrykami a rodzinnymi farmami, które nazywają się w języku swahili „mashamba”. Ma podkreślać to, że nasz projekt wspiera farmerów, a nie wielkie korporacje, które powoli „zjadają” Afrykę.

W związku z Górnym Śląskiem…

Paweł: Tutaj się poznaliśmy. Ja pochodzę z Siedlec, Mateusz z okolic Warszawy, a nasz trzeci współpracownik, Fryderyk, jest stąd, z Piekar Śląskich.

Mateusz: Studiujemy w Gliwicach, stąd Ggrupa. To miasto kształtowało nas jako ludzi, kto wie – być może tutaj zostaniemy.

tekst: Magda Sarapata | zdjęcia: arch. P. Lipińskiego i M. Frankowskiego
ultramaryna, maj 2017



>>> ggrupa.pl









KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone