Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 3.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
KAMIL KOCUREK: Wojna zaczyna przypominać grę komputerową

Autor jednego z najlepszych tegorocznych dyplomów artystycznych w kraju – Kamil Kocurek – w swojej twórczości eksploruje tematykę wojenną. Chociaż nigdy na niej nie był, można uznać go za weterana. Świadomie bowiem wnika i penetruje medialny świat, w którym stan wojny to codzienność, nawet jeśli mało kto zdaje sobie z tego sprawę. O tym, jak niewinna z pozoru zabawa żołnierzykami może przerodzić się w fascynację opowiedział nam osobiście.

Jestem… facetem, który lubi czołgi, samoloty, wybuchy i gry. Tegorocznym absolwentem ASP Katowice na kierunku Grafika. To połączenie zaowocowało w ostatnich latach szeregiem wykonanych przeze mnie prac graficznych, malarskich, obiektów i instalacji.

Zacząłem od... moich dziecięcych fascynacji, które obecnie nabrały nowego wymiaru. Staram się zauważać w nich nowe zależności i relacje. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż czuję się jak dziecko, chcę je rozwiać i bawić się nimi. Dziecięce zabawki, żołnierzyki, gry wojenne to obiekty, które możemy dziś pojmować wieloznacznie. Staram się wykorzystywać ich wizerunek w odpowiednim kontekście. Ważna dla mnie jest także analiza wiadomości atakujących nas z różnych źródeł, takich jak telewizja, internet, wszechobecne ekrany multimedialne i masowa rozrywka. Stanowią nieocenione źródło informacji.

Stworzyłem... swoją własną zainscenizowaną wojnę, swoje własne metaforyczne pole bitewne. Składa się na nie cykl moich grafik dyplomowych oraz pozostałe i wcześniejsze prace. Istnieją one niczym przestrzeń, w której wyrażam swoje obawy, fascynacje i zainteresowania. Chcę aby przytłaczała, niepokoiła, a jednocześnie wzbudzała zainteresowanie i otwierała pole do dyskusji. Fakt ostatnich nagród, osiągnięć i wyróżnień sprawił, że odnajduję niezwykle ważną dla mnie informację, że to, co robię, jest doceniane i tym bardziej motywuje mnie do dalszej pracy i rozwoju.

Pracuję nad... organizacją kolejnych wystaw. Aktualnie przygotowuję się do demontażu swoich prac z już zakończonej wystawy indywidualnej w budynku Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie. Jestem też w trakcie omawiania szczegółów dotyczących mojej kolejnej wystawy, którą planuję w lutym w Katowicach w Galerii Ateneum. Pracuję również nad pomysłami na kolejne grafiki. Wciąż odczuwam potrzebę eksploatacji wspomnianej tematyki. Relacje pomiędzy obszarem wojny a sferą mediów i masowej rozrywki są niezwykle obszernym tematem. Na pewno będę się otwierał na kolejne interesujące dla mnie zagadnienia. Ta gra dla mnie dopiero się rozpoczęła.

Inspiruję się... wytworami współczesnych nam czasów. W czasach mass mediów, internetu, wszechobecnych ekranów multimedialnych i gier granice pomiędzy światem realnym i wirtualnym zacierają się. Szczególnie jednak wpływają na mnie wszelkiego rodzaju gry, między innymi komputerowe. Sposób cyfrowego obrazowania, budowy interface’u stanowi idealne tworzywo i schemat, na którym opieram swój ostatni cykl dyplomowych grafik. Moja zasymulowana „Topografia wojny” jest sterylna, wyciągnięta niczym z ekranu monitora, mimo że oparta na tradycyjnych technikach graficznych. Wojna, w którą bawimy się za pomocą komputera, sprawia coraz bardziej realne wrażenie, podczas gdy rzeczywista wojna zaczyna przypominać grę.

Na wojnie... mógłbym poczuć się, jak gdybym wniknął we wnętrze moich grafik i stał się integralną ich częścią. To musiałoby być niesamowite. Technologia rozwija się w takim tempie, że wniknięcie w obraz, środowisko wirtualne jest możliwe. Realnej wojny jednak się boję i nie popieram. Wyczuwam jej pośrednie i bezpośrednie zagrożenie.

W związku z Górnym Śląskiem... cieszę się, że wiele moich sukcesów ma swoje źródło właśnie tutaj. To znaczy, że jest dobrze. Jeżeli mowa o wpływie Górnego Śląska na to, co robię, myślę, że istnieją tutaj pewne zależności. Architektura regionu wiele osób inspiruje i pozytywnie porusza. Mnie samego poniekąd również, szczególnie ta najbardziej zaniedbana i zrujnowana, mogąca kojarzyć się z działaniami wojennymi, ma w sobie pewien niepowtarzalny klimat.

W przyszłości... czekają mnie kolejne wystawy, konkursy krajowe i międzynarodowe, w których będę chciał brać udział. Chciałbym rozwijać swoje umiejętności i zarazem dotykać świata, który nas otacza. Nieustannie będę śledził informacje napływające ze świata. Ich analiza, interpretacja, szukanie odniesień, metafor – to są i będą czynniki wpływające na to, czym się interesuję i co tworzę.

tekst: Marta Ochman
ultramaryna, październik 2015




Topografia wojny


>>> kamilkocurek.blogspot.com









KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone