Grupa Akurat powstała w Bielsku-Białej, w listopadzie 1994 roku. Założyli ją uczniowie i studenci o różnych planach zawodowych – graficy, filmowiec, aktor i dwaj muzycy „po szkole”. Od tego czasu skład zmienił się w niewielkim stopniu i dzisiaj zespół tworzą: Tomasz Kłaptocz (śpiew, trąbka), Piotr Wróbel i Wojciech Żółty (gitary), Przemysław Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Łukasz Gocal (perkusja).
Ich zawodowa kariera rozpoczęła od kilku amatorskich przeglądów, na których zdobywali nagrody (Bielsko, Andrychów). Nieco później trafili na Przystanek Woodstock w Żarach, gdzie grali trzykrotnie (1998, 1999, 2001). Potem zaliczyli kilka innych festiwali – m.in. Hunter Fest, Przystanek Olecko, FAMA, Regałowisko czy czeskie Mish & Mash Party i Skateboard Fest – i zagrali dziesiątki koncertów. W 2001 roku nagrali pierwszy album „Pomarańcza” (Universal), który zawiera m.in. ich późniejsze przeboje: „Hahaczyk”, „Espania”, „Droga długa jest” i „Lubię mówić z Tobą”. Kolejną płytę pt. „Prowincja” (2003) wydali własnym sumptem i mimo „pantoflowej promocji” rozeszła się ona w ilości 5000 egzemplarzy. Dwie pochodzące z niej piosenki: „Wiej-ska” i „Do prostego człowieka” gościły na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych.
Akurat to już w pełni profesjonalna grupa, która nic nie straciła ze swej młodzieńczej witalności. Zespół gra ostrzej niż na początku, zdecydowanie rockowo, jednak nadal sięga po figury rytmiczne rodem ze ska i reggae. Charyzmatyczny wokalista, świetnie brzmiące dęciaki, rasowi gitarzyści i sprawna sekcja rytmiczna stanowią dzisiaj o sile zespołu, który w maju 2006 roku wydał swój nowy album pt. „Fantasmagorie”. 14 maja 2007 premierę miał nowy singiel z tej płyty pt. „Tylko najwięksi”. (info i audio: akurat.pl)
fragment klipu do piosenki „Do prostego człowieka”, reż. Paweł Bogocz
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.