„Reste avec moi, s’il te plaît” – śpiewa w tytułowej piosence z ostatniej płyty „Rest”. Tej nocy z Charlotte Gainsbourg zostanie z pewnością prawie cała festiwalowa publiczność. Występ córki Serge’a Gainsbourga i Jane Birkin w Dolinie Trzech Stawów zapowiada się na jedno z największych wydarzeń w całej historii Off Festivalu.
Trzy ostatnie płyty Francuzki nie pozostawiają złudzeń, że mamy do czynienia z w pełni ukształtowaną i świadomą artystką. Debiutowała na rynku muzycznym w wieku zaledwie kilkunastu lat, oczywiście za sprawą swojego ojca, który napisał jej wszystkie utwory na album „Charlotte For Ever”, w tym kontrowersyjny i gorszący „Lemon Incest”. Jednak to zrealizowany wspólnie z Nigelem Godrichem, naczelnym producentem Radiohead, album „5:55”, wyprodukowana przez Becka płyta „IRM” oraz ubiegłoroczne wydawnictwo „Rest”, przy którym współpracowała między innymi z Guyem-Manuelem de Homem-Christo z Daft Punk i Sir Paulem McCartneyem, uczyniło z niej pierwszą damę, a zarazem ambasadorkę francuskiej piosenki. O jej dokonaniach filmowych i nagrodzie w Cannes dla najlepszej aktorki za rolę w „Antychryście” można byłoby napisać obszerny doktorat. Nie uważa się za ikonę stylu, choć bez wątpienia nią jest. W strojach od Louis Vuittona wygląda po prostu obłędnie. Mesdames et messieurs, c’est Charlotte!
CHARLOTTE I INNI Jeśli Charlotte Gainsbourg to crème de la crème tegorocznej edycji festiwalu, wisienką na tym torcie jest Mathangi Arulpragasam, znana w świecie jako M.I.A. Londyńska artystka i aktywistka swoją niebanalną urodę i trudne do wymówienia nazwisko zawdzięcza pochodzącym ze Sri Lanki rodzicom. Jej twórczość jest niezwykle trudna do sklasyfikowania. To oryginalne połączenie hip-hopu, elektroniki, R&B i world music z zaangażowanymi politycznie i społecznie tekstami bywa zaraźliwie przebojowe, czego dowodzi oparty o sampel nagrania The Clash globalny przebój „Paper Planes”.
Do grona headlinerów z pewnością można zaliczyć także czołowych przedstawicieli neo-psychodelii, brooklińską grupę Grizzly Bear, żywą legendę tej odmiany rocka, amerykański zespół The Brian Jonestown Massacre, ojca chrzestnego nurtu chillwave Ariela Pinka, który, czerpiąc garściami z muzyki lat 60. i 70., z zakurzonych archiwaliów potrafi stworzyć zupełnie nową jakość, jednego z najważniejszych producentów nurtu IDM – inteligentnej muzyki tanecznej – Jona Hopkinsa, jak również Johna Mausa, doktora politologii z zamiłowaniem do muzycznych eksperymentów (aktual.: koncert został odwołany). Jego wersja muzyki pop oparta jest o brzmienie wintydżowych syntezatorów i wywodzi się wprost ze stylistyki lo-fi, w której wszelkie szumy i trzaski są nie tylko tolerowane, ale i pożądane.
Do tej listy należałoby dodać jeszcze kultową norweską formację Turbonegro, która punkrockową formułę rozszerzyła o garażowe brzmienia rodem z nagrań The Stooges i glamrockową estetykę spod znaku Kiss, a także ich dużo młodszą rodaczkę Aurorę. Urodzona w portowym mieście Stavanger wokalistka podbiła Europę za sprawą autorskiej wersji popu, uszlachetnionego skandynawskim mrokiem. Ponadto nikt tak jak ona nie potrafiłby zinterpretować strony B jednego z singli Oasis.
INNI Największym odkryciem tegorocznej edycji Off Festivalu może stać się pochodzący z Antypodów zespół o nieco przydługawej nazwie Rolling Blackouts Coastal Fever, który za sprawą debiutanckiego albumu „Hope Downs” już został okrzyknięty następcą nieodżałowanego The Go-Betweens. Szansę na ten tytuł ma również zapatrzony w King Krule’a i ukrywający się pod pseudonimem Yellow Days holenderski songwriter George van den Broek (aktual.: koncert został odwołany), czarnoskóry pieśniarz Moses Sumney czy australijski Morrissey, 28-letni Marlon Williams. Ale to wyróżnienie każdy z uczestników festiwalu będzie miał okazję przyznać sam.
tekst: Roman Szczepanek | zdjęcie: Charlotte Gainsbourg
Scena Eksperymentalna (kurator Ariel Pink)
godz. 15.35-16.05 > Sierść
godz. 16.55-17.40 > Wojciech Bąkowski
godz. 18.35-19.35 > Sensations’ Fix
godz. 20.45-21.45 > Harry Merry godz. 22.55-23.55 > Ariel Pink - DJ set (zmiana za Gary'ego Wara)
godz. 1.25-2.15 > coL
Scena Dr. Martens godz. 18.35 > Asia i Koty
godz.
20.45 > Henry No Hurry
godz.
22.55 > Daniel Spaleniak
Wydarzenia towarzyszące:
Kawiarnia Literacka – organizatorzy festiwalu zapraszają do namiotu Kawiarni na debaty i słuchowiska na żywo, czyli czytanie książek przez ich autorki i autorów przy akompaniamencie muzyków. Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań jest słowo „wszyscy”.
Piaskoffnica - organizatorzy zapraszają najmłodsze dzieciaki do Piaskoffnicy (tylko z opiekunami!). To miejsce stworzone na OFFie specjalnie dla nich. Znajdzie się tu przewijak, będzie podgrzewacz do jedzenia, ale przede wszystkim – wiele fascynujących, inspirujących aktywności pod fachowym okiem Ani i Doroty. Anna Gołębiewska zajmuje się fotografią, a jej specjalność to portrety i dzieci. Dorota Nowicka z kolei reprezentuje Pracownię KOKKA i specjalizuje się w drewnie oraz designie. Obie mają doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i obie czerpią radość ze spontanicznego charakteru dziecięcej twórczości.
>>> czytaj więcej
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.