Od połowy maja po raz piąty będzie miał miejsce Street Art Festival. Hasło tegorocznej edycji postawiono w postaci pytania: „Miasto w kryzysie?”. Organizatorzy z jednej strony chcą zastanowić się nad przyszłością street artu, a z drugiej strony, jak deklaruje kurator Michał Kubieniec, interesuje ich sama idea miasta, jej „kontekst globalny i lokalny, to, co Katowice jako miasto o pewnej strukturze mogą nam powiedzieć o kondycji miast w ogóle”.
Prace, które podejmą te zagadnienia, zostaną wykonane zarówno przez znanych twórców specjalizujących się w sztuce ulicy, jak np. Foirn czy Axel Void, ale też np. przez Łukasza Surowca, który do tej pory nie ma za sobą żadnych realizacji muralowych.
Podobnie jak działo się to podczas wcześniejszych edycji, wydarzenia zahaczą o różne miasta aglomeracji śląskiej. Do bytomskiej Kroniki zawita wystawa „O bogatych” poznańskiej ManuFAktury, kuratorowana przez innych znanych w świecie sztuki poznaniaków, Mikołaja Iwańskiego i Rafała Jakubowicza. Będzie można tu zobaczyć dokumentację działań tego anarchistycznego kolektywu, które wymierzone są przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez prywatny kapitał (czyt. polegają na niszczeniu billboardów lub citylightów). O skuteczności tej strategii będzie można porozmawiać dzień po otwarciu wystawy w Galerii Miasta Ogrodów. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska.
W ramach imprez towarzyszących możemy wybrać się do Parku Boguckiego, gdzie zagrają Robert Lippok Live i Biuro Dźwięku Soundsystem albo do Hipnozy na koncert Fisz Emade Tworzywo. W ostatni dzień festiwalu zaplanowano wycieczkę rowerową po realizacjach tegorocznej edycji.
tekst: Łukasz Białkowski | zdjęcie: Ian Strange, „Landed”
16.05 sobota
godz. 14.00 > Muszla koncertowa w Parku Boguckim w Katowicach Popołudniowy plener dźwiękowy >>> więcej tutaj
godz. 19.00 > CSW Kronika Wernisaż wystawy: ManuFAktura „O Bogatych”. Kuratorzy: Mikołaj Iwański, Rafał Jakubowicz. >>> więcej tutaj
17.05 niedziela
godz. 11.00 > Galeria Miasta Ogrodów Wycieczka rowerowa szlakiem realizacji z poprzednich edycji festiwalu
19.05 wtorek
godz. 19.00 > Drzwi Zwane Koniem Pokaz filmowy: „Zmiany w Bogocie”, reż. Andreas Mol Dalsgaard + „Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec
20.05 środa
godz. 19.00 > Drzwi Zwane Koniem Pokaz filmowy: „Street Art. Dyskretna Rebelia”, reż. Benjamin Cantu, Anne Burger + „After the Factory”, reż. Philip Lauri
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.