Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 2.07.25

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
5. Festiwal Jazz w Ruinach

5. Festiwal Jazz w Ruinach

31.07.2009-8.08.2009
Ruiny Teatru Victoria, Gliwice


Są obiekty, które służą jakby na przekór zniszczeniom, jakie im zadano. Są miejsca, które działają na wyobraźnię. Jednym z nich jest nieczynny teatr w Gliwicach.

Na przełomie lipca i sierpnia właśnie tam odbędzie się 5. Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach. Pierwszego dnia na scenie pojawi się New Bone, czyli grupa założona przez studentów Akademii Muzycznej. W tym roku wydali drugą płytę („It’s Not Easy”). Ich twórczość nawiązuje do tradycji hard-bopu, a ich mocną stroną jest brzmienie. Kolejnym wykonawcą będzie Sincopa Jazz Band z Kolumbii. Słuchacze będą świadkami, jak można ze sobą połączyć melodie tradycyjne ze stylem dixielandowym.

Następnego dnia nastąpi uderzenie fusion, czyli słowacko-węgierski David Kollar Projekt. Po nich wystąpi duńsko-niemiecki kwartet Fusk, czyli bardzo świeża dawka nieskrępowanego, pełnego pomysłów, nowoczesnego jazzu.

Po tygodniu przerwy teatralne ruiny będą gościć dwa tria. Najpierw polsko-brytyjskie Bura&Kupiec&Anur. Zebrana w teatrze publika powinna przygotować się na niespodzianki, bo ich muzyka stanowi połączenie amerykańskiego groove ze słowiańską duszą. Umiejętności instrumentalistów zdobyły już sobie uznanie krytyki. Kolejne tego dnia trio poprowadzi Marcin Olak. Będzie to wypad w stronę jazzu minimalistycznego z gitarą, kontrabasem i preparowaną perkusją.

Następny dzień otworzy Ireneusz Głyk – doświadczony wibrafonista, perkusista, kompozytor i aranżer. Głyk P.I.K. Trio to nowy projekt muzyka. Na scenie, obok lidera, jako muzycy pojawią się jego dzieci. Na zakończenie imprezy zagra polsko-amerykański Eryk Kulm Quartet. Ten wybitny perkusista ma za sobą współpracę m.in. z Dizzym Gillespiem, Rodem Rodneyem i Irą Sullivanem. Potem długie lata związany był z grupami prowadzonymi przez Zbigniewa Namysłowskiego, aby w końcu powołać do życia zespół Quintessence. Jego nowy kwartet jest kolejnym wcieleniem tej grupy.

Obok koncertów, podczas festiwalu będą miały miejsce warsztaty muzyczne oraz wystawa plakatów wykładowców i studentów Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie oraz ASP w Katowicach. Przez cztery letnie dni teatralne ruiny będą tętnić nowoczesnym jazzem.

tekst: Grzegorz Mucha | na zdjęciu: Fusk


Program koncertów:
31.07 piątek
godz. 19.00 > New Bone
(Polska)
Zespół został założony przez studentów Akademii Muzycznej. Krystalizował swój profil stylistyczny również poprzez zmiany personalne, jednak dwóch muzyków: trębacz i kompozytor Tomasz Kudyk oraz saksofonista altowy Marcin Ślusarczyk stanowiących o stylu New Bone pozostało. W grudniu 2004 zespół zarejestrował swój pierwszy autorski krążek „Something For Now”. W tym roku ukazała się nowa płyta zespołu zatytułowana „It’s Not Easy”. Wśród utworów znalazły się premierowe kompozycje członków zespołu. Muzyka nawiązuje swoim brzmieniem do przełomu lat `60 i `70, kiedy swoją legendę tworzyli Miles Davis, Art Blakey, Freddie Hubbard.

New Bone zagra w składzie: Tomasz Kudyk – trąbka, Marcin Ślusarczyk – saksofon, Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Arek Skolik – perkusja.

godz. 21.00 > Sincopa Jazz Band (Kolumbia)
Sincopa Jazz Band powstał w 2004 r w mieście Bukaramanga (Kolumbia) z inicjatywy Janusza Kopytko i w krótkim czasie uplasował się wśród najlepszych grup jazzowych tego kraju. Od 2006 zespół zaczął wprowadzać do swojego repertuaru tradycyjne melodie, wywodzące się z poszczególnych regionów Kolumbii, przekładając je uprzednio na styl dixielandowy.

Zaangażowanie, z jakim muzycy Sincopa Jazz Band interpretują jazz tradycyjny sprawia, że każdy ich koncert odbija się szerokim echem wśród publiczności, bez znaczenia czy jest to w małej miejscowości czy w najważniejszej sali koncertowej Bogoty. Zespół tworzą: Joel Santos – saksofon sopranowy, Javier Parada – trąbka, Johan Gómez – puzon, Cristian Camilo Carrascal – banjo i śpiew, Leonardo Parra – perkusja, Janusz Kopytko (lider) – kontrabas, bas, Luisa Pabon – wokal.

1.08 sobota
godz. 19.00 > David Kollar Project
(Słowacja/ Węgry)
Muzyka zespołu oscyluje w okolicach fusion. Coś z jazzu, rocka, plus eksperymenty muzyczne będące wypadową zainteresowań młodych muzyków. Grupa koncertowała sporo na Słowacji i na Węgrzech, ale także w Grecji, Czechach, Bułgarii i Polsce (Kraków). W roku 2006 David Kollar Project brał udział w najbardziej prestiżowym festiwalu na Słowacji – Bratislava Jazz Days. Sześć miesięcy później zespół wydał album „Way From East”, który za różnorodność muzyczną w połączeniu z dużą dawką energii został przyjęty bardzo życzliwie przez krytykę.

Zespół tworzą: gitarzysta i kompozytor David Kollar (Słowacja), perkusista Adam Marko (Węgry), gitarzysta basowy Gergo Baranyi (Węgry).

godz. 21.00 > Fusk (Dania/ Niemcy)
Fusk to mocno współczesny kwartet jazzowy (brak instrumentu harmonicznego). Założycielem grupy jest Kasper Tom, młody duński perkusista i kompozytor. Już sam skład zespołu sugeruje dość niekonwencjonalne podejście do twórczości jazzowej. Muzyka pełna jest niespodzianek i absolutnie niczym nieskrępowanych improwizacji. Brzmienie, a co za tym idzie ekspresja zespołu, potrafi gwałtownie i nieoczekiwanie przejść od energetycznych rytmów do melodycznych pasaży. Całość potrafi mocno zaintrygować słuchacza. Jest to jedna z ciekawszych, świeżych propozycji na europejskiej scenie jazzowej.

Zespół zagra w składzie: Rudi Mahall – klarnet basowy, Philipp Gropper – saksofony, Andreas Lang – kontrabas, Kasper Tom – perkusja.

7.08 piątek
godz. 19.00 > Bura & Kupiec & Anur
(Polska/ Wielka Brytania)
Trio jest połączeniem amerykańskiego groove’u ze słowiańską duszą. Wszystko zaczęło się od duetu. Atma Anur (wybitny perkusista, producent, wzięty sideman, określony przez krytyka magazynu „Rolling Stone” jako „Jimi Hendrix bębnów i perkusista gitarzystów”), po współpracy ze znakomitymi polskimi muzykami jazzowymi i rockowymi (J. Śmietana, K. Ścierański, M. Raduli), zainteresował się pianistą i kompozytorem Tomaszem Bura. Wypaliło. Doceniła ich krytyka i publiczność. W recenzjach pojawiały się notki o „niesamowitym popisie kunsztu” czy o „doskonałym zmyśle improwizacji, feelingu i bogatym potencjale twórczym”. Anur, chcąc kontynuować pasjonującą przygodę muzyczną, zaproponował nagranie płyty wraz z Tomaszem Kupcem. Wybitny kontrabasista, który współpracował miedzy innymi z Nigelem Kennedym, zgodził się bez chwili wahania. Dzięki tej syntezie powstało dzieło, które może dać początek wielkim zmianom w polskiej muzyce około jazzowej.

Skład: Atma Anur – perkusja, Tomasz Bura – piano, Tomasz Kupiec – kontrabas.

godz. 21.00 > Marcin Olak Trio (Polska)
Muzyka tria, w większości kompozycje Marcina, to oryginalne połączenie jazzowej improwizacji ze współczesną kameralistyką, minimalizmem, sonoryzmem. Punktem wyjścia jest akustyczne brzmienie gitar, kontrabasu i preparowanej perkusji. Elektronika sprowadzona jest do niezbędnego minimum. Brzmienie zespołu jest kreowane wyłącznie przy pomocy żywych dźwięków, a jedynym – i to dość wydajnym – źródłem energii na scenie stają się muzycy. W maju 2005 ukazała się debiutancka płyta Marcin Olak Trio „Zealot”. Utwór „She Comes” z tej płyty znalazł się na składance „Polish Jazz 2007”. W listopadzie 2008 do sklepów trafił najnowszy album tria, zatytułowany „Simple Joy”.

Skład: Marcin Olak – gitary, Wojtek Traczyk – kontrabas, Hubert Zemler – perkusja.

8.08 sobota
godz. 19.00 > Głyk P.I.K. Trio
(Polska)
Ireneusz Głyk – wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer – od dziecka zainteresowany jest muzyką. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music. Jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Głyk P.I.K. Trio to jego nowy projekt, który charakteryzuje się jedną wspólną myślą i pragnieniem grania. Połączenie wibrafonu, perkusji i gitary basowej tworzy niepowtarzalne brzmienie, a energia, muzykalność i radość z grania zostawiają niezapomniane wrażenia słuchaczom. Głyk gra w nim z własnymi dziećmi. Kinga ma 12 lat i gra na basie. 14-letni Patryk jest perkusistą. Ich muzyka jest instrumentalna, ale Głyk ceni też przekaz. „Na koncertach wyświetlamy wizualizacje z tekstami. To moje przemyślenia na temat różnych sytuacji życiowych. Słuchacz może przeczytać, o czym gramy” – wyjaśnia. A tak przy okazji – będzie to najmłodszy skład, jaki zagra podczas festiwalu.

godz. 21.00 > Eryk Kulm Quartet (Polska/ USA)
Eryk Kulm to wybitny perkusista, wyrosły ze środowiska gdańskich jazzmanów. Na ogólnopolskiej scenie jazzowej pojawił się z zespołem Jazz Carriers w 1974 roku, a już w następnym roku wyjechał do USA. Tam, w Barklee School of Music, kształcił się oraz szlifował swe umiejętności muzyczne, grając m.in. z takimi gwiazdami, jak Dizzy Gillespie, Red Rodney, Ira Sullivan, Dolph Castellano. Pobyt w USA ukształtował charakter tego perkusisty i kiedy po 15 latach wrócił do kraju, z miejsca zasilił zespół Zbyszka Namysłowskiego. Po kilkunastu miesiącach sam powołał grupę, której nazwa przylgnie na zawsze do jego nazwiska – Quintessence. „Nazwa Quintessence”, podkreśla Kulm, „nie pochodzi od kwintetu, ale od kwintesencji. Od esencji jazzu , którą jest swing, blues, radość grania, chęć oddania siebie w czasie koncertu. Czy gramy w kwintecie czy w trio, to zawsze jest Quintessence”.

Zagrają: Longineu Parsons (ogłoszony przez krytykę jednym z najlepszych trębaczy świata jazzu) – trąbka, Paweł Tomaszewski – piano, Andrzej Zielak – kontrabas, Eryk Kulm – perkusja.


8 sierpnia w godz. 11.00-13.00 odbędą się warsztaty muzyczne, prowadzone przez muzyków: Longineu Parsons (USA) – trąbka, Eryk Kulm – perkusja, Paweł Tomaszewski – piano, Andrzej Zielak – kontrabas. Zgłoszenia na jazzwruinach.pl.


Od 31 lipca do 8 sierpnia w Ruinach będzie można obejrzeć wystawę plakatów pedagogów i studentów Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie pt. „A4B1” (czynna od 10.00 do 20.00, w dniu koncertu do końca trwania imprezy).


>>> więcej na stronie festiwalu






Bilety:
wstęp wolny





po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone